Månadsauktion 25 januari
OBS! katalogen är under produktion, mer objekt kommer!
oljemålning på duk, stilleben med äpplen, signerad 1952, 33x41, rammått 47x50
akvarell, svan i vassen, signerad -93, 17x28, rammått 36x46
modell "SL330" Danmark 2000-tal, klädsel i brunt semianilinläder, ställ- samt snurrbar, fyrpassformad fot, stomme i förkromad metall, lös dyna i sits och rygg
akvarell, "Vita rosor, röda knoppar", signerad 2011, 37x26, rammått 57x45
CG Hallberg Stockholm, nysilver, fasetterad dekor, handtag av svärtat trä, invändig förgyllning, höjd 12/17/28
lösa plymåer, klädsel i linnetyg "Lotus" från GP & J Baker, sitthöjd ca. 38, höjd 70, längd 200, djup 95 (bruksslitage, ställvis hårt slitage på tyget)
valnöt och valnötsrot, träskuren dekor, uppsats med dörrpar varav en med bakomliggande lådinredning, tre lådor i sargen, höjd 156, bredd 117, djup 70
oljemålning på duk, "Blomstudie", signerad även atergo 1983, 41x33
vridet glas, höjd 25 (ett med micronagg)
marmor, höjd 15, diameter 17 (fotringsnagg)
oljemålning på pannå, Hong Kong bar, signerad, 46x55, rammått 57x66
uppsvängt genombrutet rosettkrön, förgylld med bladguld och slagmetall, fasettslipat spegelglas, 84x58
oljemålning på duk, liljor i vas, signerad, 61x70, rammått 75x85
glaserat stengods, signerad, höjd 11
Polystone 19/2000-tal, polykrom dekor, etikettmärkt, modell 453908, höjd 65
ek, uppsvängt krön, dörrpar med profilerade kasetter, ett hyllplan samt skedhylla, lådinredning bakom klaff, fyra lådor nedtill, beslag i mässing, tvådelat, höjd 208, bredd 116, djup 53 (kompletterat)
gustaviansk stil, oval, krön av rosett, träskuren och förgylld, innehållande porträtt av herre - målat fotografi, innermått 31x24, 44x35
stomme i mässing, fasettslipade olikformade prismor, för fem ljus, mittdel med blåa glaskroppar, höjd 60, diameter 45
valnöt, beslag och ornament i gjuten mässing, skiva och sidor med infällda glas, höjd 63, bredd 107x68 (smärre fläckar, fanerbuckla/spricka)
oljemålning på duk, komposition uppklistrad på bemålad träplatta, monogramsignerad, 31x28, rammått 36x36
bla. Kalle Anka "Ferieparaden", nr. 6 1954, "Den gyllene hjälmen" nr 9. 1954, Piff & Puff nr. 3 1956, Lilla stygga vargen 1956, "Blondie" 1957 (bruksslitage, ej genomgångna)
fanerad i olika träslag, tre lådor, svängd front, beslag och ornament i mässing, profilerad marmorskiva, höjd 73, bredd 51 (skivan med lagning)
förgylld, krön med skuren dekor, tvådelat kvicksilverfolierat spegelglas, 140x47 (övre hörn med skada, krön med lagning)
oljemålning på pannå, tågvagn med brokig samling figurer, signerad, 42x51, rammått 55x64
alabaster, oljehus i rutslipad kristall, skärm i vitt glas, höjd 82 (stam med sprickor/lagning?)
oljetryck, antik bronserad rektangulär ram, rammått 48x38
grönpatinerad koppar, gultonad glasskiva, höjd 35, diameter 75
porslin, polykrom dekor samt skrivtecken, delvis genombruten, höjd 48, diameter 26
skål höjd 10,5, diameter 15, vas höjd 20, rutslipad kristall (vas med beläggning) (2)
modell GG0024S001, svarta, sparsamt använda, fodral, dammpåse samt putsduk medföljer (smärre bruksslitage)
oljemålning på papper, "Stensjö", signerad, 41x63, rammått 63x84
bronserad stomme, tassfötter, svarta marmorskivor, höjd 65, bredd 60, djup 25
förgylld pastellagedekor, 47x26 (smärre dekorbortfall)
stekpanna längd 48, peppar- och saltkvarnar höjd 18, gjutjärn, delvis brunbetsat trä
glaserat stengods, signerad 1963, höjd 13
betsad björk, svarvad dekor, höjd 107, bredd 67, djup 39
"Strindbergsmodell" Tyringe Konsthantverk, vit glaskupa, höjd 32, "skomakarmodell" patinerad mässing, vit glaskupa, justerbar, höjd 42, fungerar vid katalogiseringstillfället
glaserat stengods, signerad, höjd 6, diameter 10
färglitografi 187/260, stilleben med vindruvor, signerad, 34x55, rammått 55x73
träskuren dekor, tvådelad med utrymme för förvaring, höjd 31, bredd 42 (bruksslitage)
mullvadsfärgat mjukt läder, invändigt tre fack varav ett med dragkedja, utvändigt fack med dragkedja, mässingsfärgade detaljer, märkt Mulberry samt numrerad mässingsplakett, höjd 23, bredd 32 (bruksslitage)
Gunnar Cyrén Orrefors, signerade, höjd 10/16/20, diameter 15 (en skål med gåvoinskription)
i form av troll, glaserad keramik, Uppsala Ekeby, höjd 14, figurin Mari Simmulson, sittande kvinna, Uppsala Ekeby, höjd 16,5 (2)
polykrom dekor, motiv av fågel och pioner samt skrivtecken, höjd 27,5 (tillverkningsdefekt)
oljemålning på duk, "Flickstudie", signerad, 45x36, rammått 58x50
melerade bågar, märkt Prada made in Italy, samt modellnummer, fodral medföljer, sparsamt använda - gott skick
tidigare för fotogen, fot i genombruten gjuten mässing, stam i alabaster, tidigare oljehus i genombruten mässing, elektrifierad, höjd 53