Månadsauktion 25 januari

OBS! katalogen är under produktion, mer objekt kommer!

Startar 17:00
300 kr
600 kr

oljemålning på duk, stilleben med äpplen, signerad 1952, 33x41, rammått 47x50

Startar 17:00
300 kr
700 kr

akvarell, svan i vassen, signerad -93, 17x28, rammått 36x46

Startar 17:00
950 kr
5 000 kr

modell "SL330" Danmark 2000-tal, klädsel i brunt semianilinläder, ställ- samt snurrbar, fyrpassformad fot, stomme i förkromad metall, lös dyna i sits och rygg

Startar 17:00
450 kr
5 000 kr

Startar 17:00
300 kr
500 kr

akvarell, "Vita rosor, röda knoppar", signerad 2011, 37x26, rammått 57x45

Startar 17:00
350 kr
600 kr

CG Hallberg Stockholm, nysilver, fasetterad dekor, handtag av svärtat trä, invändig förgyllning, höjd 12/17/28

Startar 17:00
300 kr
1 500 kr

lösa plymåer, klädsel i linnetyg "Lotus" från GP & J Baker, sitthöjd ca. 38, höjd 70, längd 200, djup 95 (bruksslitage, ställvis hårt slitage på tyget)

Startar 17:00
350 kr
2 000 kr

valnöt och valnötsrot, träskuren dekor, uppsats med dörrpar varav en med bakomliggande lådinredning, tre lådor i sargen, höjd 156, bredd 117, djup 70

Startar 17:00
300 kr
600 kr

oljemålning på duk, "Blomstudie", signerad även atergo 1983, 41x33

Startar 17:00
300 kr
600 kr

vridet glas, höjd 25 (ett med micronagg)

Startar 17:00
300 kr
500 kr

marmor, höjd 15, diameter 17 (fotringsnagg)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

oljemålning på pannå, Hong Kong bar, signerad, 46x55, rammått 57x66

Startar 17:00
300 kr
600 kr

uppsvängt genombrutet rosettkrön, förgylld med bladguld och slagmetall, fasettslipat spegelglas, 84x58

Startar 17:00
300 kr
500 kr

oljemålning på duk, liljor i vas, signerad, 61x70, rammått 75x85

Startar 17:00
350 kr
800 kr

glaserat stengods, signerad, höjd 11

Startar 17:00
300 kr
800 kr

Polystone 19/2000-tal, polykrom dekor, etikettmärkt, modell 453908, höjd 65

Startar 17:00
300 kr
2 000 kr

ek, uppsvängt krön, dörrpar med profilerade kasetter, ett hyllplan samt skedhylla, lådinredning bakom klaff, fyra lådor nedtill, beslag i mässing, tvådelat, höjd 208, bredd 116, djup 53 (kompletterat)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

gustaviansk stil, oval, krön av rosett, träskuren och förgylld, innehållande porträtt av herre - målat fotografi, innermått 31x24, 44x35

Startar 17:00
300 kr
600 kr

stomme i mässing, fasettslipade olikformade prismor, för fem ljus, mittdel med blåa glaskroppar, höjd 60, diameter 45

Startar 17:00
450 kr
1 500 kr

valnöt, beslag och ornament i gjuten mässing, skiva och sidor med infällda glas, höjd 63, bredd 107x68 (smärre fläckar, fanerbuckla/spricka)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

oljemålning på duk, komposition uppklistrad på bemålad träplatta, monogramsignerad, 31x28, rammått 36x36

Startar 17:00
300 kr
800 kr

bla. Kalle Anka "Ferieparaden", nr. 6 1954, "Den gyllene hjälmen" nr 9. 1954, Piff & Puff nr. 3 1956, Lilla stygga vargen 1956, "Blondie" 1957 (bruksslitage, ej genomgångna)

Startar 17:00
350 kr
600 kr

fanerad i olika träslag, tre lådor, svängd front, beslag och ornament i mässing, profilerad marmorskiva, höjd 73, bredd 51 (skivan med lagning)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

förgylld, krön med skuren dekor, tvådelat kvicksilverfolierat spegelglas, 140x47 (övre hörn med skada, krön med lagning)

Startar 17:00
300 kr
800 kr

oljemålning på pannå, tågvagn med brokig samling figurer, signerad, 42x51, rammått 55x64

Startar 17:00
300 kr
800 kr

alabaster, oljehus i rutslipad kristall, skärm i vitt glas, höjd 82 (stam med sprickor/lagning?)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

oljetryck, antik bronserad rektangulär ram, rammått 48x38

Startar 17:00
300 kr
800 kr

grönpatinerad koppar, gultonad glasskiva, höjd 35, diameter 75

Startar 17:00
300 kr
500 kr

porslin, polykrom dekor samt skrivtecken, delvis genombruten, höjd 48, diameter 26

Startar 17:00
300 kr
500 kr

skål höjd 10,5, diameter 15, vas höjd 20, rutslipad kristall (vas med beläggning) (2)

Startar 17:00
300 kr
800 kr

modell GG0024S001, svarta, sparsamt använda, fodral, dammpåse samt putsduk medföljer (smärre bruksslitage)

Startar 17:00
300 kr
1 000 kr

oljemålning på papper, "Stensjö", signerad, 41x63, rammått 63x84

Startar 17:00
300 kr
600 kr

bronserad stomme, tassfötter, svarta marmorskivor, höjd 65, bredd 60, djup 25

Startar 17:00
300 kr
500 kr

förgylld pastellagedekor, 47x26 (smärre dekorbortfall)

Startar 17:00
300 kr
500 kr

stekpanna längd 48, peppar- och saltkvarnar höjd 18, gjutjärn, delvis brunbetsat trä

Startar 17:00
300 kr
600 kr

glaserat stengods, signerad 1963, höjd 13

Startar 17:00
300 kr
500 kr

betsad björk, svarvad dekor, höjd 107, bredd 67, djup 39

Startar 17:00
300 kr
600 kr

"Strindbergsmodell" Tyringe Konsthantverk, vit glaskupa, höjd 32, "skomakarmodell" patinerad mässing, vit glaskupa, justerbar, höjd 42, fungerar vid katalogiseringstillfället

Startar 17:00
300 kr
500 kr

glaserat stengods, signerad, höjd 6, diameter 10

Startar 17:00
300 kr
600 kr

färglitografi 187/260, stilleben med vindruvor, signerad, 34x55, rammått 55x73

Startar 17:00
300 kr
600 kr

träskuren dekor, tvådelad med utrymme för förvaring, höjd 31, bredd 42 (bruksslitage)

Startar 17:00
300 kr
1 000 kr

mullvadsfärgat mjukt läder, invändigt tre fack varav ett med dragkedja, utvändigt fack med dragkedja, mässingsfärgade detaljer, märkt Mulberry samt numrerad mässingsplakett, höjd 23, bredd 32 (bruksslitage)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

Gunnar Cyrén Orrefors, signerade, höjd 10/16/20, diameter 15 (en skål med gåvoinskription)

Startar 17:00
300 kr
500 kr

i form av troll, glaserad keramik, Uppsala Ekeby, höjd 14, figurin Mari Simmulson, sittande kvinna, Uppsala Ekeby, höjd 16,5 (2)

Startar 17:00
300 kr
600 kr

polykrom dekor, motiv av fågel och pioner samt skrivtecken, höjd 27,5 (tillverkningsdefekt)

Startar 17:00
300 kr
500 kr

oljemålning på duk, "Flickstudie", signerad, 45x36, rammått 58x50

Startar 17:00
300 kr
800 kr

melerade bågar, märkt Prada made in Italy, samt modellnummer, fodral medföljer, sparsamt använda - gott skick

Startar 17:00
300 kr
600 kr

tidigare för fotogen, fot i genombruten gjuten mässing, stam i alabaster, tidigare oljehus i genombruten mässing, elektrifierad, höjd 53