Höstens Kvalitetsauktion 1 december

OBS! endast förhandsvisning, text kan ändras/uppdateras! mer objekt kommer, komplett katalog 22/11

1 december 17:00
300 kr

troligen Sydsverige, bonad ek med bandintarsia, överdel med ett hyllplan samt skedhylla, två mindre lådor, underdel med fyra lådor, beslag i gjuten mässing, höjd 200, bredd 134, djup 52

1 december 17:00
1 300 kr

papier maché, röd rock i flanell, korg med paket, belysning i julgran och lykta, har sannolikt stått i ett skyltfönster, höjd 67 (åldersrelaterat slitage,ytsmuts)

1 december 17:00
3 100 kr

Miramar Geneve, mekanisk, fungerar vid katalogiseringstillfället, syntetiska vita stenar fattade i silver, fjädrande lock över urtavlan, fjädrande stelt armband med säkerhetskedja, bruttovikt 23,02 gram

1 december 17:00
1 500 kr

1800-talets senare del, förgylld brons, rik reliefdekor delvis polerad, krönande örn, för vardera sex ljus, höjd 59 (smärre fläckar, färgskiftningar)

1 december 17:00
750 kr

vas jugend, överfång med grön växtdekor mot ofärgat matterat glas, signerad, höjd 18

1 december 17:00
1 000 kr

träskuren delvis genombruten dekor, girlanger och urnor, förgylld med bladguld och slagmetall, senare delat glas, 88x35 (smärre ytslitage)

1 december 17:00
350 kr

takarmatur 1960/70-tal, Westal Bankeryd, stomme i mässing, 15 ljusarmar med kupor i röktonat glas, etikettmärkt, höjd 95, diameter ca. 75

1 december 17:00
1 100 kr

större fasettslipad ametist (16,5 mm.), samt turkoser och briljantslipade diamanter (4st), totalt ca. 0,12 ct., vikt 18,19 gram, storlek 17,5-18/55-56

1 december 17:00
550 kr

1800-talets mitt, förgylld och mörkpatinerad brons, fotavslut i form av lejontassar, höjd 28,5

1 december 17:00
300 kr

scarf "Le Legende", siden, blomstermotiv, röd bård, tags kvar, gott skick, 88x88

1 december 17:00
300 kr

oljemålning på duk, "Förtvivlad väntan", signerad -40, atergo anteckningar, 65x54, rammått 71x60 (3 obetydliga lagningar med retuscher)

1 december 17:00
300 kr

310x211

1 december 17:00
300 kr

skål blåtonat pressglas, nedåt avsmalnande reliefdekor av fasetter, signerad i relief Orrefors GP14, höjd 16, diameter 19,5 (smärre beläggning nedtill invändigt)

1 december 17:00
7 400 kr

oljemålning på duk, blomsterstilleben, inköpt direkt av konstären i dennes ateljé Göteborg sedan i arv till nuvarande ägare, signerad, 93x73, rammått 108x90

1 december 17:00
300 kr

6 buljongkoppar med lock och fat, helblond, 1:a sortering, modellnummer 1228, 1142-1228, 764-1228, höjd 6,5

1 december 17:00
500 kr

Sverige 1700-talets andra hälft, träskuren dekor med polykrom bemålning, urtavlan märkt Engström, dubbla klangskålar, höjd 215, bredd 48 (smärre torksprickor, visarna något lösa)

1 december 17:00
300 kr

Qianlong 1736-1795, blåvit underglasyrdekor, motiv av växter, paket och pappersrullar, diameter 32

1 december 17:00
300 kr

etsning "Flora Suecia 1", signerad, atergo anteckningar, bildmått 29x22, rammått 68x58

1 december 17:00
5 200 kr

skulptur "Lilla Europa", 1900-talets första hälft, patinerad brons, signerad Carl Milles, höjd 13 (patineringen med åldersrelaterat slitage)

1 december 17:00
1 100 kr

troligen Schweiz, stämplad 925 samt svensk importstämpel, infattad paste, vikt ca. 85 gram, höjd 4,5, diameter 9 (en pastesten saknas)

1 december 17:00
400 kr

bordslampa modell "25760", för Nordiska Kompaniet, Swedish Grace 1920/30-tal, grönlackerad plåtskärm med kant och knopp i mässing, pelare i svart trä, fot i mässing, plakettmärkt STAB med inventarienummer 653, höjd 54, diameter 33 (omlackerad)

1 december 17:00
750 kr

1900-talets första hälft, troligen Stavjsö Bruk, liv med festonger och granatäpplen, hänklar i form av sjöjungfruliknande kvinnofigurer, dräneringshål, höjd 38, diameter 33 (rostanlupna)

1 december 17:00
300 kr

valnöt och valnötsrot, träskuren dekor, sex hyllplan, invändigt bemålad i lindblomsgrönt, höjd 182, bredd 82, djup 28

1 december 17:00
850 kr

silver, Johan Lorenz Starin Stockholm, verksam 1727-1762, vikt 131 gram, höjd 6

1 december 17:00
300 kr

akvarell, riddare från härbärge, konstnären var sjöofficer och akvarellist - förekommer mycket sällan på marknaden, atergo text: aqvarell av Anton Molander, skänkt 1886 till Hjalmar..., 20x13

1 december 17:00
500 kr

Sverige 1700-tal, förgylld, uppsvängt krön med träskuren dekor i form av rocailler och akantus, högklassig rokoko, 45x24 (senare spegelglas)

1 december 17:00
500 kr

Bertil Brisborg eller Erik Tidstrand, NK 1930/40-tal, modellnummer 30246, mässing, skaft i trä, lackerad skärm, höjd 48 (skärm med färgbortfall)

1 december 17:00
300 kr

silke, 170x108

1 december 17:00
350 kr

skulptur i form av liggande får, patinerad brons, signerad, höjd 8, bredd 13

1 december 17:00
300 kr

CG Hallberg Stockholm 1950/51, silver, dekor av knäckåsar och rocailler, tassfötter, sockerskål och gräddkanna med invändig förgyllning, vikt 1344 inklusive trähandtag, höjd 26

1 december 17:00
13 000 kr

akvarell, solbelyst björkdunge, signerad H af Klint samt även signerad atergo, 30x22, proveniens: historik: Auktionskammaren tackar fil. dr Johan af Klint för information och katalogisering av detta verk

1 december 17:00
650 kr

Frankrike 1800-talets första hälft, förgylld brons, rund sockel, reliefdekor av blad och kannelyr, höjd 28 (senare omförgyllnig)

1 december 17:00
300 kr

slipad kristall, höjd 21, diameter 20

1 december 17:00
300 kr

rödlackerat trä, genombrutet skuret och förgyllt överstycke, beslag i mässing, ett hyllplan med 2 lådor, öppningsbar botten med förvaringsutrymme, höjd 185, bredd 104, djup 60 (smärre ytslitage, dekordel saknas)

1 december 17:00
300 kr

Jiaqing 1796-1820, polykrom dekor, delvis förgylld, monogram i rosettring, krönande fågelpar, höjd 13, bredd 8,5

1 december 17:00
300 kr

takarmatur 1960/70-tal, Westal Bankeryd, stomme i mässing, 15 ljusarmar med kupor i röktonat glas,  höjd 95, diameter ca. 75 (en kupa med skada)

1 december 17:00
300 kr

troligen Italien, exotiska motiv, träbakstycke fäst med trästift, samtida ram och upphängninsögla i mässing, 30x23, rammått 35x28 (2)

1 december 17:00
750 kr

Stockholmsarbete c.1770, ej signerad möjligen Christian Linning, fanerad med bla. jakaranda och plommon, beslag och ornament av mässing, 3 lådor, profilerad skiva i röd kalksten, höjd 89, bredd 85, djup 44 (senare nyckel, äldre fanerlagningar)

1 december 17:00
300 kr

funkis 1930/40-tal, bemålat gjutjärn, avdelade fält med ramdekor i relief, höjd 30, diameter 40 (rostanlupna)

1 december 17:00
300 kr

cocktailbar med 1 par barpallar, modell SK661 för J. Skaaning & Co 1960-tal, fronten med utfällbar skiva, inredning för flaskor och glas, nedtill utdragbar låda för flaskor samt mellanliggande låda, fotstöd i mässing, höjd 112, bredd 115, djup 40

1 december 17:00
300 kr

litografi no 4, "HÄR HAR DU ALLT, SOM ÅTERSTÅR AF MINA KLÄDER!", ur sviten "Troll" 1915, signerad B i trycket, bildmått 11x9, rammått 25x21

1 december 17:00
300 kr

vägglampa Swedish Modern 1940-tal, gjutet glas med graverad och etsad dekor, motiv av kvinna med duva, väggfäste i rostfritt stål med en ljuspunkt, signerad Glössner/Torhamn, 41x25

1 december 17:00
300 kr

kvadratiska avsmalnande ben med kannelyr, fristående, sargen med två lådor, bemålat, nyckelbeslag i mässing, höjd 78, bredd 119, djup 65 (bemålning med fläckar och avskav, lås saknas)

1 december 17:00
300 kr

Danmark 1894-1922, 9 tallrikar, 3 assietter, skål på fot samt skålfat, handmålad blomsterdekor, förgylld profilerad kant, diameter 22/19 (2 tallrikar samt en assiett med nagg) (14)

1 december 17:00
300 kr

1800-talets mitt, mässing, reliefdekor av bla. kannelyr och blomsterslingor, höjd 24,5

1 december 17:00
300 kr

tidigt 1800-tal, furu, ena kortsidan med klaff, andra med ursprunglig låda, raka ben med kannelyr, höjd 77, bredd 75, längd 114 (179)

1 december 17:00
300 kr

skjutlåda i trä med byggsatsdelar i olika former, 2 modellbilder medföljer, ej genomgånget, 34x27

1 december 17:00
300 kr

Qianlong 1796-1795, polykrom dekor i famille rose, delvis förgylld, flätade hänklar med fästen i relief, höjd 14, diameter 10 (mynning med spricka och smärre nagg)