Höstens Kvalitetsauktion 1 december
OBS! endast förhandsvisning, text kan ändras/uppdateras! mer objekt kommer, komplett katalog 22/11
troligen Sydsverige, bonad ek med bandintarsia, överdel med ett hyllplan samt skedhylla, två mindre lådor, underdel med fyra lådor, beslag i gjuten mässing, höjd 200, bredd 134, djup 52
papier maché, röd rock i flanell, korg med paket, belysning i julgran och lykta, har sannolikt stått i ett skyltfönster, höjd 67 (åldersrelaterat slitage,ytsmuts)
Miramar Geneve, mekanisk, fungerar vid katalogiseringstillfället, syntetiska vita stenar fattade i silver, fjädrande lock över urtavlan, fjädrande stelt armband med säkerhetskedja, bruttovikt 23,02 gram
1800-talets senare del, förgylld brons, rik reliefdekor delvis polerad, krönande örn, för vardera sex ljus, höjd 59 (smärre fläckar, färgskiftningar)
vas jugend, överfång med grön växtdekor mot ofärgat matterat glas, signerad, höjd 18
träskuren delvis genombruten dekor, girlanger och urnor, förgylld med bladguld och slagmetall, senare delat glas, 88x35 (smärre ytslitage)
takarmatur 1960/70-tal, Westal Bankeryd, stomme i mässing, 15 ljusarmar med kupor i röktonat glas, etikettmärkt, höjd 95, diameter ca. 75
större fasettslipad ametist (16,5 mm.), samt turkoser och briljantslipade diamanter (4st), totalt ca. 0,12 ct., vikt 18,19 gram, storlek 17,5-18/55-56
1800-talets mitt, förgylld och mörkpatinerad brons, fotavslut i form av lejontassar, höjd 28,5
scarf "Le Legende", siden, blomstermotiv, röd bård, tags kvar, gott skick, 88x88
oljemålning på duk, "Förtvivlad väntan", signerad -40, atergo anteckningar, 65x54, rammått 71x60 (3 obetydliga lagningar med retuscher)
skål blåtonat pressglas, nedåt avsmalnande reliefdekor av fasetter, signerad i relief Orrefors GP14, höjd 16, diameter 19,5 (smärre beläggning nedtill invändigt)
oljemålning på duk, blomsterstilleben, inköpt direkt av konstären i dennes ateljé Göteborg sedan i arv till nuvarande ägare, signerad, 93x73, rammått 108x90
6 buljongkoppar med lock och fat, helblond, 1:a sortering, modellnummer 1228, 1142-1228, 764-1228, höjd 6,5
Sverige 1700-talets andra hälft, träskuren dekor med polykrom bemålning, urtavlan märkt Engström, dubbla klangskålar, höjd 215, bredd 48 (smärre torksprickor, visarna något lösa)
Qianlong 1736-1795, blåvit underglasyrdekor, motiv av växter, paket och pappersrullar, diameter 32
etsning "Flora Suecia 1", signerad, atergo anteckningar, bildmått 29x22, rammått 68x58
skulptur "Lilla Europa", 1900-talets första hälft, patinerad brons, signerad Carl Milles, höjd 13 (patineringen med åldersrelaterat slitage)
troligen Schweiz, stämplad 925 samt svensk importstämpel, infattad paste, vikt ca. 85 gram, höjd 4,5, diameter 9 (en pastesten saknas)
bordslampa modell "25760", för Nordiska Kompaniet, Swedish Grace 1920/30-tal, grönlackerad plåtskärm med kant och knopp i mässing, pelare i svart trä, fot i mässing, plakettmärkt STAB med inventarienummer 653, höjd 54, diameter 33 (omlackerad)
1900-talets första hälft, troligen Stavjsö Bruk, liv med festonger och granatäpplen, hänklar i form av sjöjungfruliknande kvinnofigurer, dräneringshål, höjd 38, diameter 33 (rostanlupna)
valnöt och valnötsrot, träskuren dekor, sex hyllplan, invändigt bemålad i lindblomsgrönt, höjd 182, bredd 82, djup 28
silver, Johan Lorenz Starin Stockholm, verksam 1727-1762, vikt 131 gram, höjd 6
akvarell, riddare från härbärge, konstnären var sjöofficer och akvarellist - förekommer mycket sällan på marknaden, atergo text: aqvarell av Anton Molander, skänkt 1886 till Hjalmar..., 20x13
Sverige 1700-tal, förgylld, uppsvängt krön med träskuren dekor i form av rocailler och akantus, högklassig rokoko, 45x24 (senare spegelglas)
Bertil Brisborg eller Erik Tidstrand, NK 1930/40-tal, modellnummer 30246, mässing, skaft i trä, lackerad skärm, höjd 48 (skärm med färgbortfall)
skulptur i form av liggande får, patinerad brons, signerad, höjd 8, bredd 13
CG Hallberg Stockholm 1950/51, silver, dekor av knäckåsar och rocailler, tassfötter, sockerskål och gräddkanna med invändig förgyllning, vikt 1344 inklusive trähandtag, höjd 26
akvarell, solbelyst björkdunge, signerad H af Klint samt även signerad atergo, 30x22, proveniens: historik: Auktionskammaren tackar fil. dr Johan af Klint för information och katalogisering av detta verk
Frankrike 1800-talets första hälft, förgylld brons, rund sockel, reliefdekor av blad och kannelyr, höjd 28 (senare omförgyllnig)
rödlackerat trä, genombrutet skuret och förgyllt överstycke, beslag i mässing, ett hyllplan med 2 lådor, öppningsbar botten med förvaringsutrymme, höjd 185, bredd 104, djup 60 (smärre ytslitage, dekordel saknas)
Jiaqing 1796-1820, polykrom dekor, delvis förgylld, monogram i rosettring, krönande fågelpar, höjd 13, bredd 8,5
takarmatur 1960/70-tal, Westal Bankeryd, stomme i mässing, 15 ljusarmar med kupor i röktonat glas, höjd 95, diameter ca. 75 (en kupa med skada)
troligen Italien, exotiska motiv, träbakstycke fäst med trästift, samtida ram och upphängninsögla i mässing, 30x23, rammått 35x28 (2)
Stockholmsarbete c.1770, ej signerad möjligen Christian Linning, fanerad med bla. jakaranda och plommon, beslag och ornament av mässing, 3 lådor, profilerad skiva i röd kalksten, höjd 89, bredd 85, djup 44 (senare nyckel, äldre fanerlagningar)
funkis 1930/40-tal, bemålat gjutjärn, avdelade fält med ramdekor i relief, höjd 30, diameter 40 (rostanlupna)
cocktailbar med 1 par barpallar, modell SK661 för J. Skaaning & Co 1960-tal, fronten med utfällbar skiva, inredning för flaskor och glas, nedtill utdragbar låda för flaskor samt mellanliggande låda, fotstöd i mässing, höjd 112, bredd 115, djup 40
litografi no 4, "HÄR HAR DU ALLT, SOM ÅTERSTÅR AF MINA KLÄDER!", ur sviten "Troll" 1915, signerad B i trycket, bildmått 11x9, rammått 25x21
vägglampa Swedish Modern 1940-tal, gjutet glas med graverad och etsad dekor, motiv av kvinna med duva, väggfäste i rostfritt stål med en ljuspunkt, signerad Glössner/Torhamn, 41x25
kvadratiska avsmalnande ben med kannelyr, fristående, sargen med två lådor, bemålat, nyckelbeslag i mässing, höjd 78, bredd 119, djup 65 (bemålning med fläckar och avskav, lås saknas)
Danmark 1894-1922, 9 tallrikar, 3 assietter, skål på fot samt skålfat, handmålad blomsterdekor, förgylld profilerad kant, diameter 22/19 (2 tallrikar samt en assiett med nagg) (14)
1800-talets mitt, mässing, reliefdekor av bla. kannelyr och blomsterslingor, höjd 24,5
tidigt 1800-tal, furu, ena kortsidan med klaff, andra med ursprunglig låda, raka ben med kannelyr, höjd 77, bredd 75, längd 114 (179)
skjutlåda i trä med byggsatsdelar i olika former, 2 modellbilder medföljer, ej genomgånget, 34x27
Qianlong 1796-1795, polykrom dekor i famille rose, delvis förgylld, flätade hänklar med fästen i relief, höjd 14, diameter 10 (mynning med spricka och smärre nagg)