Vinterns Kvalitetsauktion 7 december

Avslutat rop
750 kr
1 500 kr

bemålat trä med emblem, "Tändsticksarb, Fackföreningen Avd. No 23 1916-1956", diameter 82 (bruksslitage, avslag)

Avslutat rop
1 700 kr
1 500 kr

oljemålning på duk, kvinnoporträtt i profil, atergo text Emanuel B... Strasbourg omkr 1836, 41x33, rammått 53x46

Avslutat rop
9 400 kr
6 000 kr

gjutjärn, reliefdekor samt Hedvig Eleonoras monogram under kunglig krona, höjd 29, diameter 34

Avslutat rop
800 kr
1 500 kr

ek med intarsiadekor, fällbar klaff med bakomliggande lådinredning, fyra lådor, beslag i mässing, höjd 102, bredd 103, djup 44 (omarbetad, kompletterad)

Avslutat rop
1 900 kr
3 000 kr

Stockholmsarbete sent 1700-tal, träskuren förgylld dekor, övre och nedre fält med gouachemålningar, krön av skuren rosett, tvådelat glas varav det övre senare, 119x48 (ett övre hörn med skada)

Avslutat rop
12 000 kr
6 000 kr

GAB Stockholm 1910, nyrokokostil, reliefdekor av druvor och akantus, delvis genombruten, vikt 1031 gram, höjd 35

Avslutat rop
2 400 kr
2 000 kr

mässing, ornamenterad dekor av akantus, höjd 31 (åldersrelaterat slitage samt smärre fläckar)

Avslutat rop
61 000 kr
50 000 kr

A.P. stolen Danmark 1900-talets mitt, brännstämpel, höjd 98, bredd 78, djup 90 (klädsel med slitage/fläckar, blekt)

Avslutat rop
4 200 kr
5 000 kr

skulptur kvinnofigur, patinerad brons, monterad på stensockel, signerad 2014 och numrerad 8/8, höjd 34

Avslutat rop
8 800 kr
1 500 kr

modellnummer 1240, ASEA, stomme i mässing samt räfflad teak, innerkupa i opalinglas, skärm i mässing, höjd 52 (fläckar)

Avslutat rop
Osåld
1 500 kr

Petter Johan Luther Karlshamn 1778, dekor av insvängda åsar, skaftets montage i form av bladstjälk, svarvat träskaft, längd 36

Avslutat rop
4 300 kr
5 000 kr

brunbetsad polerad furu, svängd front, tre lådor, beslag och ornament i förgylld mässing, profilerad skiva, äldre men senare lås, höjd 78, bredd 122, djup 56 (sidorna med torksprickor)

Avslutat rop
900 kr
1 500 kr

löst fat, lock samt slev, rut- och fasettslipad kristall, höjd 44

Avslutat rop
7 800 kr
6 000 kr

pastell utförd 1892, kopia efter Gustaf Lundberg (1695-1786), porträtt av friherre Henric Theodor Öhrnfeldt, kammarherre hos kejsarinnan Théresia av Österrike, praktfull samtida ram, bronserad och förgylld med slagmetall, atergo anteckningar, signerad, 64x50, rammått 75x62

Avslutat rop
31 000 kr
25 000 kr

modellnummer 1006, "Blue Fluted Full Lace", helblond, för sex ljus, dekor av bla. sniglar och fauner, 1:a sortering, höjd 55

Avslutat rop
1 100 kr
3 500 kr

stomme i förgylld mässing, gjtutna ljuspipor,  fasettslipade olikformade större lövformade prismor, varav några tonade, för sex ljus, elektrifierad, höjd 90, diameter 50

Avslutat rop
6 200 kr
5 000 kr

målning på kopparplåt, samtida oval ram i mässing, bakstycke med grönt siden, 8x5,5

Avslutat rop
1 900 kr
1 500 kr

Edward VII, London England 1901, fyllda bottnar, höjd 15

Avslutat rop
4 100 kr
5 000 kr

skulptur i form av vilande gasell, grönpatinerad brons, signerad och numrerad 1/50, oidentifierad gjutarstämpel, höjd 13, bredd 22x10

Avslutat rop
30 500 kr
25 000 kr

Avslutat rop
1 000 kr
2 000 kr

förgylld/bronserad, dekor delvis träskuren och i pastellage, senare glas, 158x82 (dekorlist saknas)

Avslutat rop
1 200 kr
800 kr

Gustavsberg parian, efter EM Falconet 1910, höjd 35

Avslutat rop
32 000 kr
5 000 kr

oljemålning på pannå, motiv från Berget Vífilsfell utanför Reykjavik, signerad, historik:säljarens morfar bodde på Island arbetade som sjöman erhöll den som gåva av konstnären, därefter i arv till nuvarande ägare, 29x44, rammått 39x54 (smärre färgbortfall samt fläckar)

Avslutat rop
Osåld
800 kr

grönglaserad terrakotta, reliefdekor av kvinna, palmer och segelbåt, signerad TB 1935, diameter 35

Avslutat rop
1 000 kr
1 500 kr

ornamenterad mässing/mässingsplåt, dekor av slingor med blommor, för vardera fem ljus, höjd 53, bredd 32 (något rostanlupna)

Avslutat rop
6 400 kr
2 000 kr

rikt träskuren förgylld dekor, bakstycke, botten och skiva i spegelglas, ett hyllplan i glas, öppningsbar på sidorna med dörrar, etikettmärkt, höjd 120, bredd 113, djup 35 (nyckel saknas, smärre bruksslitage)

Avslutat rop
2 000 kr
3 000 kr

210x140

Avslutat rop
900 kr
1 000 kr

Oscar Antonsson Athena Ystad, skulptur av kvinna med barn, patinerad brons, för två ljus,höjd 28, bredd 26,5

Avslutat rop
950 kr
1 000 kr

Tamara Aladin Finland, Riihimäen Lasi Oy, grön glasmassa, signerad, höjd 17

Avslutat rop
2 100 kr
3 000 kr

"Ribes Grossularia L" (krusbär), modell 3536, höjd 8, bredd 25x18,5 (lagning vid ena hänkeln)

Avslutat rop
3 300 kr
3 000 kr

skulptur kvinnofigur, patinerad brons, monterad på stensockel, signerad 1997 och numrerad 3/12, höjd 27

Avslutat rop
7 400 kr
2 000 kr

1900-talets mitt, 47x62 (mittparti med smärre tillverkningsdefekt)

Avslutat rop
46 500 kr
30 000 kr

diameter 52,5mm., även 18k i innerboetten, boetten stämplad 1899, fungerar vid katalogiseringstillfället, märkt Haldas Fickursfabrik, mycket gott originalskick, originaletui, bruttovikt 120 gram

Avslutat rop
26 000 kr
20 000 kr

modellnummer 1123, "Blue Fluted Full Lace", helblond, dekor av sniglar, 1:a sortering, höjd 28

Avslutat rop
2 700 kr
1 000 kr

porfyr, handtag brännförgylld mässing i form av pinjekotte, fasetterade kanter, höjd 4, bredd 16x6 (lagning)

Avslutat rop
5 200 kr
2 000 kr

Erik Tidstrand för Nordiska Kompaniet, kromad stomme med röda detaljer, tre gräddvita glaskupor, höjd 64, diameter 43

Avslutat rop
800 kr
800 kr

troligen GAB Stockholm, grönpatinerad brons, höjd 24 (inskription på livet)

Avslutat rop
5 200 kr
5 000 kr

6 assietter modellnummer 1144, "Blue Fluted Full Lace" helblond, 1:a sortering, diameter 17

Avslutat rop
14 500 kr
13 000 kr

ring 18k, "Mobius" 1960-tal för Georg Jensen, signerad Torun, nr. 899, storlek nu 16/50 men reglerbar, vikt 14,36 gram (smärre bruksslitage)

Avslutat rop
2 300 kr
1 000 kr

sen Qingdynasti, mörk blåvit underglasyrdekor av lotusformationer, höjd 22

Avslutat rop
2 500 kr
2 000 kr

mörkgrå tygklädsel, hålstoppad rygg, två lösa prydnadskuddar, framben med hjultrissor, etikettmärkt, höjd 85, längd 210, djup 90

Avslutat rop
2 600 kr
2 000 kr

mörkgrå tygklädsel, hålstoppad rygg, två lösa prydnadskuddar, framben med hjultrissor, etikettmärkt, höjd 85, längd 210, djup 90 (smärre fläckar)

Avslutat rop
3 000 kr
800 kr

förgylld, reliefdekor av äggstav och akantus, krön med kunglig krona, senare glas, 84x64

Avslutat rop
3 900 kr
4 000 kr

8 kaffekoppar med fat, modellnummer 1036, "Blue Fluted Full Lace" helblond, 1:a sortering, höjd 7, diameter 7/14

Avslutat rop
3 800 kr
2 000 kr

Frankrike 1800-talets mitt, ornamenterad delvis grönpatinerad brons, trepassformad fot med fiskhuvuden, höjd 34

Avslutat rop
6 000 kr
1 000 kr

armlän i betsad bok, helstoppade med ljus tygklädsel, höjd 74, bredd 62, djup 85 (smärre fläckar)

Avslutat rop
2 400 kr
2 000 kr

oljemålning på duk, stilleben med ängsblommor i krus, signerad även atergo nr. 0578 Dala-Floda, 65x54, rammått 78x67

Avslutat rop
1 700 kr
2 000 kr

166x107